Tipy na správne kompostovanie

Aké je optimálne umiestnenie kompostéra, čo do kompostu patrí a ako zistíte, či je kompost už "zrelý"? V tomto článku nájdete odpovede na tieto otázky.

Vlastný kompost má mnoho výhod. Recyklujete biologicky rozložiteľný odpad a na oplátku získate najlepšie hnojivo, aké existuje. Pomocou niekoľkých jednoduchých rád si jeho výrobu môžete uľahčiť.

Optimálne miesto

Pre ideálne umiestnenie musíte zvážiť dve veci: používanie kompostéra by malo byť praktické a zároveň nerušivé. Ako to už býva, žiada sa nájsť zlatú strednú cestu.

  • Kompost nie je práve pastvou pre oči. Preto by mal byť umiestnený na mieste, kde nie je hneď viditeľný.

  • Kompostér by mal byť umiestnený na polotienistom, pred vetrom chránenom mieste s otvorenou pôdou. Plné slnko by zvýšilo tvorbu zápachu a na nevhodnom podloží (napr. cement) sa vytvorí zamokrenie a dôjde k hnilobe.

  • Kompostér by nemal byť umiestnený príliš ďaleko od domu, inak sa bude musieť kuchynský odpad vždy ďaleko prenášať. Nemal by však byť ani príliš ďaleko od záhrady, inak sa bude musieť kompost opäť ťahať do záhrady.

  • Buďte tiež ohľaduplní k ostatným. Kompostér na hranici vášho pozemku Vám síce neprekáža, ale môžete sa dostať do problémov so susedmi.

  • Dobrým nápadom je vydláždená cesta ku kompostéru. To udrží topánky čisté, bez ohľadu na pôdne alebo poveternostné podmienky.

  • Najlepšie je použiť vždy dva kompostéry. Ak je jeden plný, kompost musí chvíľu odpočívať a nedá sa použiť. Potom sa použije druhý kompostér.

  • Kompost udržujte vždy vlhký. Ak sa dá sformovať do gule bez toho, aby sa rozpadla, vlhkosť je dokonalá. Tiež nezabudnite kompost pravidelne obracať.

Čo patrí do kompostu

Po prvé: zvyšky jedla a záhradný odpad sú biologicky rozložiteľné, ale nemusia nevyhnutne patriť na kompost.

Zvyšky jedla a najmä mäsa často nepekne hnijú. To priťahuje škodcov. Takže tieto veci nemusia nutne patriť na kompost.

Najlepšími dodávateľmi živín pre dobrý kompost sú zelený odpad z kríkov, stromov a odumretých rastlín.

Kedy je kompost pripravený?

Či je kompost zrelý, a teda použiteľný, zistíte jednoduchým testom. Vezmite trochu kompostu a zasaďte naň žeruchu. Po niekoľkých dňoch skontrolujte, ako žerucha vyzerá. Ak je žltá a drobivá, kompost ešte nebol pripravený. Ale ak je žerucha zelená a silná, kompost má vynikajúcu kvalitu.