12 jednoduchých záhradníckych trikov

Trikov na záhradkárčenie je veľa. Predstavujeme vám dvanásť jednoduchých nápadov, ktoré vám uľahčia prácu v záhrade.

  1. Čisté nechty
    Aby sa nám počas práce v záhrade nezachytávala špina pod nechtami, môžete nechtami prejsť po tuhom mydle. Tým sa zabránime, aby sa tam zhromažďovali nečistoty. Keď skončíme, pomocou kefky na nechty mydlo odstránime a nechty sa budú lesknúť čistotou.
  2. Naolejujte struny motorových kosačiek
    Aby sme zabránili pretrhnutiu alebo zaseknutiu závitu na motorových kosačkách, môžeme ho pred inštaláciou do vyžínača ošetriť trochou rastlinného oleja.
  3. Praktická meracia tyč
    Záhradné náradie s dlhou rukoväťou môžeme premeniť na praktický meter. Na to ho jednoducho položíme na zem, vezmeme meter a na rukoväti vyznačíme centimetre fixkou. Je to praktické najmä vtedy, ak chceme vysadiť rastliny v určitej vzdialenosti od seba. Vtedy už máme meracie zariadenie po ruke.
  4. Držiak na priadzu
    Aby sme mali priadzu vždy po ruke, keď ju potrebujeme, môžeme jednoducho umiestniť klbko priadze pod malý prevrátený hlinený kvetináč a koniec priadze pretiahnuť cez odtokový otvor. Potom kvetináč umiestnime na vhodné miesto v záhrade a už nikdy nebudeme musieť hľadať priadzu.
  5. Ochrana pred nočnými mrazmi
    Obrátené hlinené kvetináče sú skvelou ochranou, chránia mladé rastliny pred náhlymi nočnými mrazmi.
  6. Vedenie hadice
    Hlinený kvetináč môžete tiež premeniť na vedenie hadice. Na to stačí v rohu záhonu zapichnúť do zeme asi 30 cm dlhú oceľovú tyč a nad ňu umiestniť dva hlinené kvetináče: jeden smeruje nadol, druhý nahor. Tieto vodidlá zabránia tomu, aby hadica poškodila rastliny, keď ju vedieme pozdĺž záhonu.
  7. Krásne štítky
    Na rôznych záhonoch často vidíme plastové značky označujúce, ktoré rastliny tam boli vysadené. Často to vyzerá neatraktívne. Dá sa to však urobiť aj prirodzenejšie. Na tento účel si jednoducho vezmeme ploché kamene, na ktoré permanentnou fixkou napíšeme názvy rastlín.
  8. Odstráňte vošky pomocou lepiacej pásky
    Máte problém s voškami? Tu je návrh, ako sa týchto škodcov zbaviť: Vezmite si lepiacu pásku, omotajte si široký pás okolo ruky lepiacou stranou von a prejdite po napadnutých listoch. Zamerajte sa na spodnú stranu listov, pretože práve tam sa malí škodcovia radi skrývajú.
  9. Voda z varenia
    Keď budete nabudúce variť zeleninu, vodu nevyhadzujte. Nechajte ju vychladnúť a zalejte ňou rastliny na terase. Budete prekvapení, ako na ňu rastliny na terase zareagujú.
  10. Čajová a kávová usadenina na hnojenie
    Zvyšky čaju alebo kávovej usadeniny najlepšie využijete na okyslenie pôdy kyslomilných rastlín. Ak sa aplikujú raz mesačne, pôda zostane kyslá v pH, čo milujú najmä azalky, kamélie, gardénie, rododendrony a dokonca aj čučoriedky.
  11. Čaj z harmančeka proti hnilobe koreňov
    Harmančekový čaj môžeme použiť na boj proti hnilobe sadeníc alebo koreňov, ktorá často náhle napadne mladé sadenice. Na tento účel stačí raz týždenne posypať pôdu okolo základu sadeníc trochou zvyšku harmančekového čaju.
  12. Sušenie byliniek
    Najrýchlejší spôsob sušenia byliniek je jednoduchý: položte ich na list novín a ten potom položte na ich sedadlo v aute. Najlepšie to funguje počas horúcich dní, keď sú okná v aute zatvorené a bylinky nie sú naukladané na sebe. Bylinky sa rýchlo vysušia a auto bude chvíľu príjemne korenisto voňať.