Čo pomáha proti mravcom v záhrade?

Čo pomáha proti mravcom v záhrade?

Prečo mravce v záhrade prinášajú viac úžitku ako škody

Sú mravce škodcovia alebo užitočné živočíchy?

Jedna vec hneď na úvod: Mravce nie sú škodcovia! Ich prítomnosť však môže mať nepriamy negatívny vplyv na vaše rastliny. Napríklad tunely mravčieho hniezda v pôde môžu mať na ňu negatívny vplyv. Okrem toho častý výskyt mravcov môže naznačovať napadnutie vašich rastlín voškami, pretože niektoré druhy mravcov sa živia tekutinou, ktorú produkujú vošky. V neposlednom rade je tu aj vizuálny aspekt, pretože kopčeky typické pre mraveniská môžu pôsobiť rušivo.

Mravce sú mimoriadne užitoční obyvatelia záhrady

Mravce cenným spôsobom prispievajú k udržiavaniu ekosystému v záhrade a v závislosti od druhu mravca vykonávajú hneď niekoľko dôležitých úloh.

  • Zneškodňovanie odumretého organického materiálu
  • Vyhubenie vajíčok slimákov a hmyzu a húseníc
  • Rozptyľovanie semien rastlín
  • Aerácia pôdy - prevencia zhutnenia pôdy

Mravce sú obzvlášť účinnými bojovníkmi proti škodcom, pretože jedna kolónia mravcov môže skonzumovať až 100 000 bezstavovcov denne. Hoci to nezahŕňa len škodcov, aj tí sú potravným správaním mravcov výrazne zdecimovaní.

Druhy mravcov žijúcich v záhrade

Záhrada je prirodzeným biotopom mnohých druhov mravcov, pretože im ponúka optimálne životné podmienky s voľnou vegetáciou, stromami a, bohužiaľ, často aj voškami napadnutými pestovanými rastlinami. V zásade môžete vidieť kolónie mravcov v záhrade ako jej doplnok. Okrem čierneho mravca obyčajného kolonizuje záhradu aj žltý mravec lúčny. Ich obydlia sú pod zemou a keď dosiahnu určitú veľkosť, môžu byť viditeľné ako piesočnaté kopy, ktoré môžu byť vizuálne rušivé, najmä na trávnych plochách.

Heslom je rozptýlenie namiesto boja

Nikdy by ste nemali bojovať s mravcami v záhrade! Na jednej strane preto, že, ako už bolo spomenuté, mravce vykonávajú množstvo užitočných úloh, a na druhej strane preto, že mravce sa aj tak vždy vrátia a bojovať s nimi je z dlhodobého hľadiska zbytočné. Ak vás mravce obťažujú na určitom mieste v záhrade, mali by ste sa ich skôr snažiť vyhnať, aby sa premiestnili na iné miesto. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.


1. Pripravte mravce o zdroj potravy
Skontrolujte svoje plodiny, či nie sú voškami a v prípade potreby ich ošetrite. Keď vošky zmiznú, bude chýbať aj ich sladká tekutina, ktorú mravce radi konzumujú, a budú si hľadať nové miesto na život.

2. Staňte sa rušiteľom pokoja
Ako mimoriadne účinné sa ukázalo systematické narúšanie pokoja. Napríklad každý deň môžete do rušivého mraveniska štuchnúť paličkou. Mravce skôr či neskôr začnú svoje hniezdo presúvať na pokojnejšie miesto.

3. Pomôžte pri sťahovaní
Mravce môžete motivovať k presunu ich obydlia aj iným spôsobom. Vedľa mravčieho hniezda umiestnite niekoľko kvetináčov naplnených drevenou vlnou hore dnom. Čoskoro sa hmyz začne sťahovať do kvetináčov a vy ho môžete pohodlne preniesť na iné miesto vzdialené aspoň 30 metrov.

4. Vytvorte pachovú stopu
Pomocou škorice môžete prirodzene zabrániť mravčím stopám alebo ich premiestniť, pretože drobný hmyz vôbec nemá rád vôňu tohto korenia.

Tieto prírodné metódy umožňujú zaneprázdnenému malému hmyzu naďalej plniť svoju úlohu pri udržiavaní ekosystému v záhrade a pritom vás nerušiť.