Návrat starých odrôd

Návrat starých odrôd

Existuje nespočetné množstvo odrôd jednotlivých druhov zeleniny. Väčšinu z nich ste pravdepodobne nikdy nevideli, nieto ešte ochutnali. Dôvod je jednoduchý: niektoré odrody dosahujú jednoducho vyššiu úrodu, a preto sú pre poľnohospodárov alebo pestovateľov zeleniny zaujímavejšie. Okrem toho existovali právne predpisy, ktoré to starým odrodám tiež neuľahčovali. Preto máme dnes na tanieri oveľa menší výber, ako tomu bolo pred niekoľkými generáciami.

Dnes však našťastie ešte stále existujú stovky takmer vyhynutých rastlín, ktoré sa v súčasnosti vracajú z učebníc histórie na zeleninové záhony, do záhrad a sadov. Staré odrody sú v súčasnosti veľmi v kurze a opäť sa tešia veľkej obľube. Prístup spotrebiteľov sa zmenil a staré odrody, ktoré sa dedia z generácie na generáciu, sa vracajú späť.

Ľudia chcú mať v kuchyni opäť viac rozmanitosti, spomínajú si, čo pestovali ich starí rodičia, a chcú robiť to isté. Staré odrody ponúkajú aj neznámu škálu chutí.

Za starých čias ...

Historicky sa v malom meradle pestovali tisíce rôznych odrôd ovocia a zeleniny na malých políčkach a v sadoch. Mnohé odrody boli vyšľachtené pre malé záhrady, nie na pestovanie na 20 hektároch, až do 20. rokov 20. storočia, možno aj neskôr. S návratom k raritám sa vraciame aj do obdobia, keď si väčšina ľudí pestovala vlastné potraviny. V priebehu generácií sa tak vyvinula väčšina odrôd. A samozrejme platí aj to, že odroda, ktorá vydrží 300 rokov, musí mať nakoniec niečo do seba, no nie?

S prechodom na veľkovýrobné, komercionalizované poľnohospodárstvo došlo k sústredeniu na malý počet odrôd rastlín. Okrem toho pravidlá zavedené EÚ v 70. rokoch 20. storočia obmedzili obchodovanie s osivom, ktoré predtým neprešlo nákladným registračným procesom. Výsledkom kombinácie týchto dvoch faktorov bolo, že tisíce starých odrôd zanikli, zatiaľ čo mnohé iné sa pestovali podstatne menej.

... a dnes

Možnosti starých odrôd sa však zmenili. V poslednom desaťročí sa opäť uvoľnili predpisy, čo prinieslo starým odrodám podporu. V neposlednom rade aj vďaka tomu obhajcovia a ochrancovia starých odrôd hlásia obnovený záujem o tieto odrody semien, ktorý je spôsobený aj trendom udržateľnosti a domáceho pestovania zeleniny.

Ale v neposlednom rade je to aj preto, že mnohé rastliny jednoducho lepšie chutia. Pri starých odrodách tak možno znovu objaviť nespočetné množstvo, žiaľ, dávno zabudnutých chutí. Je to aj preto, že nové odrody sú často vývojom a/alebo krížením starších odrôd, ktoré boli vyšľachtené pre väčšiu spoľahlivosť a odolnosť voči chorobám. Chuť sa v tomto procese často stráca, pretože nehrá žiadnu úlohu pri dosahovaní zisku.

Fascinácia a genetická rozmanitosť

Fascinácia historickými plodinami sa však týka aj ich histórie. Staré odrody nie sú len ovocím alebo zeleninou, ale stávajú sa objektom s históriou, ktorú možno skúmať.

Mnohé staré odrody majú fascinujúce príbehy o prežití a sú svedkami historicky významných udalostí. V Spojenom kráľovstve sa napríklad pestuje fazuľa s názvom "Trail of Tears". Táto malá odroda s intenzívnou chuťou dostala svoje meno od indiánov kmeňa Cherokee, ktorí si túto fazuľu vzali so sebou, keď ich v roku 1838 vyhnali americkí osadníci.

Najväčší prínos týchto historických odrôd však v skutočnosti môže spočívať v genetickej rozmanitosti, ktorú môžu ponúknuť v budúcnosti. Keďže sa rozšírilo kontrolované opeľovanie a poľnohospodári sa zamerali na produkciu niekoľkých vybraných odrôd, genofond vo všeobecnom obehu sa zmenšil. Preto je ešte dôležitejšie, aby sme odrody a kultivary zachovali, pretože ich môžeme potrebovať, ak niektorá z týchto veľkých komerčných odrôd zlyhá. Máme zodpovednosť za zachovanie genetickej rozmanitosti našej planéty a každý k tomu môže prispieť tým, že bude pestovať staré odrody a potom si ich vychutnávať ako pochúťku na tanieri.

Tu nájdete všetky odrody ovocia a zeleniny, ktoré máme v ponuke na Bloomling. Okrem toho máme v sortimente aj niektorých ekologických výrobcov, ktorí ponúkajú aj rarity. Medzi ne patria okrem iného