Vypestujte si vlastné avokádo

Vypestujte si vlastné avokádo

3 kroky k doma vypestovanému avokádu

Ako úspešne pestovať avokádo

Avokádo, ktoré pochádza z Južnej Ameriky, rastie v teplých a vlhkých oblastiach. Jeho pestovanie v strednej Európe je preto náročné, aj keď nie nemožné - ak dodržíte niekoľko pravidiel. V tomto článku vám ukážeme, ako si vypestovať avokádo v troch krokoch.

Krok 1: Pripravte si kôstku

Všetko, čo potrebujete na vypestovanie vlastnej avokádovej rastliny, je kôstka z avokáda a sklenená nádoba čiastočne naplnená vodou alebo výsadbový kvetináč naplnený zeminou. Kôstku očistite a ostrým nožom pozdĺžne narežte jej šupku alebo ju úplne odstráňte, aby ste uľahčili klíčenie.

Aby ste optimálne podporili klíčenie, môžete pripravené semeno zabaliť do vlhkej látky a umiestniť do plastového vrecka. Vrecko pevne uzavrite a umiestnite ho na teplé miesto s teplotou približne 25 °C. Pravidelne kontrolujte, či je tkanina stále vlhká a či sa už vytvorili korienky. Keď sú korineky dlhé niekoľko centimetrov, môžete semeno vybrať z vrecka a umiestniť ho do pohára s vodou alebo do kvetináča naplneného zeminou.

Pri pestovaní v pôde vložte semeno avokáda špičkou smerom nahor asi do jednej tretiny do substrátu. To umožní, aby sa sadenica aj korene dobre vyvýjali. Vyberte si kvetináč s drenážnym otvorom, aby mohla odtekať prebytočná voda a zabránilo sa hnilobe koreňov.

Pri pestovaní v pohári s vodou môžete použiť buď praktický podnos na klíčenie, alebo konštrukciu zhotovenú svojpomocne. Podnos má tú výhodu, že zakrýva pohár a voda v ňom sa tak rýchlo neodparuje.

Pri metóde so špáradlami opatrne zapichnete tri špáradlá do hornej tretiny kôstky. Špáradlá slúžia ako držiak, takže semeno je ponorené do vody len do spodnej tretiny. Prípadne môžete samozrejme použiť aj pohár s priemerom, v ktorom je jadro automaticky ponorené do vody až po spodnú tretinu, ak taký máte k dispozícii.

2. krok: Venujte pozornosť správnej starostlivosti

Umiestnite semeno na teplé a tmavé miesto. Pri pestovaní v pôde udržiavajte pôdu vždy dobre vlhkú, ale vyhnite sa zamokreniu a s ním spojenej plesni a hnilobe koreňov spôsobenej príliš veľkým množstvom vody.

Pri pestovaní v pohári s vodou by ste mali vodu meniť približne každé tri dni a pridávať organické tekuté hnojivo, aby bola rastlina vždy zásobená potrebnými živinami.

Približne po mesiaci sa vytvoria prvé korienky. Avokádové semeno praskne a uvoľní sadenicu.

Keď sadenica dosiahne výšku približne 15 cm, môžete ju presunúť z pohára s vodou do kvetináča so zeminou. Tam by mali byť zeminou zakryté len korene a semeno a sadenica by mali byť odkryté. Avokádovú rastlinu môžete v hydroponickom systéme ponechať aj dlhšie - podľa vašich preferencií.

Krok 3: Vyberte si správne miesto

Vašej rastline bude vyhovovať teplé a svetlé miesto bez prievanu. Avokádo má rado teplo, vlhko a svetlo, ale nie priame slnko. Vaša rastlina dá najavo, že dostala príliš veľa slnka, tým, že jej listy začnú červenať. Na jar a v lete môžete avokádovník umiestniť vonku na chránené miesto. Nemá však rád teploty pod 15 °C, preto by ste ho na zimu určite mali nechať v interiéri.

Rastlinu denne zalievajte malým množstvom izbovo teplej vody, aby ste zabránili zamokreniu. Keďže rastlina pôvodne rastie v tropickom, vlhkom podnebí, mali by ste ju raz denne postriekať ručným postrekovačom.

Teraz musíte byť trpezliví, pretože prvé plody budú pripravené na zber až po najmenej desiatich rokoch. Prajeme vám veľa zábavy pri pestovaní!