Microgreens - malý zelený zázrak

Microgreens - malý zelený zázrak

Microgreens - malé zázračné rastliny z parapetu

O microgreens v súčasnosti rozprávajú všetci - a to doslova. V čoraz väčšom počte kuchýň môžete nájsť malé, chúlostivé rastlinky, ktoré sa stali veľkou súčasťou hlavne v mestách. Microgreens nielen výborne chutia, ale aj veľmi pekne vyzerajú a sú plné cenných živín.

Čo presne sú microgreens?

Pod pojmom microgreens rozumieme sadenice, t. j. rastliny, ktoré majú len niekoľko dní. Keďže sú ešte malé a - zvyčajne aspoň zelené, nazývajú sa microgreens.

Tieto mladé rastliny v sebe ešte stále nesú všetku rastovú energiu a sú výrazne bohatšie na bielkoviny, stopové prvky a vitamíny ako ich dospelé náprotivky. Aj preto sa považujú za superpotravinu.

Na rozdiel od klíčkov sa microgreens pred zberom nechajú rásť o niečo dlhšie a vytvoria šťavnaté zelené listy. Microgreens sa konzumujú inak ako klíčky bez koreňov.

Ako pestovať microgreens

S microgreens si môžete splniť svoj sen o vlastnej malej zelenej záhradke aj na tom najmenšom priestore - a to kedykoľvek počas roka. Existuje mnoho rôznych druhov zeleniny, ktoré sú na to vhodné. Odporúčajú sa rýchlo rastúce druhy, ako je brokolica, rukola, pohánka, červená kapusta, reďkovka, trebuľka a šalát. Veľmi obľúbená je aj červená repa.

Semená sa namočia cez noc a potom sa husto vysejú do misky na klíčenie. Pri pestovaní microgreens by ste mali dbať najmä na správne množstvo vlahy. Najlepšie je zalievať semená rozprašovačom, pretože príliš veľa vlhkosti a príliš chladné miesto môžu rýchlo viesť k vzniku plesní.

Čo je obzvlášť skvelé: nemusíte sa obmedzovať len na jednu odrodu semien, ale môžete zasiať niekoľko odrôd spolu. Len sa uistite, že časy klíčenia jednotlivých odrôd sú čo najpodobnejšie. Nebojte sa vyskúšať rôzne zmesi, kým nenájdete tú, ktorá vám bude dokonale vyhovovať.

Microgreens dodajú vašej kuchyni šmrnc

Microgreens nadchnú nielen svojím vysokým obsahom výživných látok, ale aj intenzívnou chuťou. Často sú pikantné a dokonca štipľavé, takže s týmito malými rastlinami môžete doslova okoreniť svoju kuchyňu.

Všeobecne platí, že klíčky by ste mali zbierať vždy bezprostredne pred ich konzumáciou, pretože sú veľmi citlivé. Potom ich môžete použiť nielen ako chutnú prílohu do šalátov, ale aj na dotvorenie najrôznejších pokrmov, od jednoduchých sendvičov až po exotické dusené jedlá. Vďaka svojmu peknému vzrastu a výrazným farbám sú tiež skutočnou vizuálnou ozdobou každého taniera.

Prajeme vám veľa šťastia pri pestovaní a dobrú chuť!